Nakon završetka Prvog svjetskog rata, jedna od sila pobjednica, Kraljevina Italija, okupirala je te potom anektirala nekadašnji teritorij Austro-Ugarske Monarhije na sjevernom Jadranu. Kolonizatorski odnos prema novopripojenim teritorijima, koji je dodatno zaoštren dolaskom fašista na vlast u Italiji (1922.), uzrokovao je veliku migraciju slavenskog stanovništva iz Julijske krajine, pa tako i iz Istre i Kvarnera.
Veliki broj emigranata naselio se u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Centar ove emigracije bio je Zagreb, ali su mnogi emigranti bili prisutni i u drugim gradovima Kraljevine SHS. Među njima je bio i Novi Sad, gdje su, čekajući promjenu međunarodne političke situacije i nadajući se doglednom povratku u zavičaj, Istrani razvili bogat društveni, kulturni i politički život.
Predavač
Vojislav Martinov, prof.Datum
7. lipnja 2018.Mjesto
Dom antifašista, PulaModerator
dr. sc. Milan RadoševićPozivnica
Pozivnica na predavanje
Vojislav Martinov, prof.
Vojislav Martinov (1981, Novi Sad, Republika Srbija), kustos, povjesničar. Diplomirao je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2009.), a zvanje magistra povijesti stekao je 2011. obranom teme „Eho limenih doboša – izveštaji lista „Politika” iz Vajmarske republike (1930-1934)”.
Od 2015. godine je na doktorskim interdisciplinarnim studijama iz humanistike na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Od 2012. zaposlen kao kustos Zbirke odlikovanja, medalja, značaka, povelja i plaketa, Odjela za suvremenu povijest Muzeja Vojvodine. Suradnik je Srpskog biografskog rječnika (Matica srpska) i Enciklopedije Vojvodine (VANU). Učesnik je međunarodnog studijskog programa „Exhibiting contepmorary history“ Europskog kolegija i Sveučilišta u Jeni (2016/2017).
Od 2012. surađuje sa Društvom za istinu o NOB i Jugoslaviji, Alternativnom kulturnom organizacijom (AKO) i Udruženjem antifašista Novog Sada. Član je uredništva časopisa „Margina“ iz Novog Sada. Autor je više publicističkih tekstova povijesno-političke tematike.